+9821 88864752

بیانیه هشدار ریسک

فرصت های سرمایه‌گذاری در سامانه تامین مالی جمعی اینوستوران

بیانیه هشدار ریسک

اگر قصد سرمایه‌گذاری در کسب‌و‌کارهای نوپا را دارید، باید آگاه باشد که هرچند سرمایه‌گذاری در چنین کسب‌وکارهایی ظرفیت ارزش‌آفرینی و سودآوری بالایی دارد، اما با ریسک‌هایی فراوانی هم همراه است. سرمایه‌گذارانی که آمادگی پذیرش این ریسک ها را ندارند، بهتر است در چنین کسب‌وکارهایی سرمایه‌گذاری نکنند و به جای آن، فرصت‌های کم‌ریسک‌تری را انتخاب کنند. هرچند اینوستوران می‌کوشد تا با دقت نظر در فرآیند انتخاب، ارزیابی و پیش‌برد طرح‌ها، تا حد امکان این خطرات را کاهش دهد، اما تمام این خطرات به قوه‌ی خود باقی هستند و اینوستوران نمی‌تواند مسئولیت ریسک سرمایه‌گذاران را عهده‌دار شود.

 

بر همین اساس شما باید با دقت و بر اساس اطلاعات و مستنداتی که شرکت‌های نوپا بر روی وبسایت سکوی اینوستوران قرار می‌دهند، و حتی انجام تحقیقات حضوری و میدانی، آن ها را دقیق‌تر ارزیابی کرده و ریسک‌های سرمایه‌گذاری را سنجیده و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید. اگر می‌خواهید از طریق سکوی اینوستوران سرمایه‌گذاری کنید، هشدارهای زیر که اصلی‌ترین ریسک‌های سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا هستند را حتماً در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در طرح‌های معرفی‌شده در اینستوران، به منزله‌ی پذیرش قوانین و مقررات عمومی سکو و همچنین پذیرش خطراتی است که در ادامه می‌آیند.

 

ریسک‌های سرمایه‌گذاری از طریق سکوی اینوستوران

 

1. ممکن است کل مبلغ سرمایه‌گذاری شما از دست برود.

احتمال شکست برای همه‌ کسب‌و‌کارها با هر سطح از بلوغ وجود دارد. اما این احتمال در کسب‌و‌کارهای نوپا به مراتب بیشتر است. تا جایی که برخی گزارش‌ها حاکی از شکست 90 درصدی این کسب‌و‌کارها در مراحل ابتدایی است. بنابراین نباید صرفاً با مشاهده نمونه‌های موفق تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرید، چرا که به ازای هر نمونه موفق، ده‌ها نمونه شکست خورده وجود دارد.

باید آگاه باشید که احتمال شکست برای هر کسب‌و‌کاری که در سکوی اینوستوران معرفی شده وجود دارد و ممکن است شما کل مبلغی که در این کسب‌و‌‌کارها سرمایه‌گذاری می‌کنید را از دست بدهید. با توجه به این هشدار جدی، شما باید مبلغ سرمایه‌گذاری خود را به نحوی تعیین کنید که اگر کسب‌و‌کاری که در آن سهیم شدید شکست خورد، اختلالی در زندگی روزمره شما ایجاد نشود.

 

2. فرصت‌های سرمایه‌گذاری جمعی تا پایان طرح، امکان نقدشوندگی ندارند.

در حال حاضر هیچ بازار ثانویه‌ای برای خرید و فروش گواهی‌های مشارکت در طرح‌های تأمین مالی جمعی وجود ندارد. به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید این اوراق را به فروش برسانید و برای تبدیل آن به پول نقد، باید تا پایان طرح و تسویه‌ی سرمایه صبر کنید. بنابراین، نقدشدن سرمایه‌گذاری شما در بهترین حالت و با فرض موفقیت کسب‌وکار، به زمان زیادی نیاز دارد و در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

با توجه به این هشدار، از سرمایه‌گذاری مبالغی که ممکن است در کوتاه‌مدت به آن‌ها نیاز داشته باشید، جدا خودداری کنید.

 

 3. طرح‌های تأمین مالی جمعی، سوددهی منظم و دوره‌ای ندارند.

اگر انتظار کسب درآمد و سود دوره‌ای (ماهانه یا سالانه) از سرمایه‌گذاری خود دارید، سرمایه‌گذاری در فرصت‌های معرفی شده در سکوی اینوستوران به شما توصیه نمی شود، چرا که این شرکت‌ها به ندرت سود دوره‌ای پرداخت می‌کنند.

در صورتی که یک شرکت از ابتدای طرح اعلام کند که در پایان دوره‌ی سرمایه‌گذاری قصد تسویه از طریق اعطای سهام را دارد، ممکن است سرمایه‌گذاری شما به واسطه‌ی افزایش ارزش شرکت، رشد قابل توجهی داشته باشد. اما این اتفاق به ندرت می‌افتد. همچنین، نقدشوندگی سهام شرکت‌های نوپا بسیار پایین است و هرچند که سهام ارزشمندی در اختیار شما قرار گیرد، فروش آن سهام آسان نخواهد بود.

 

4. شرکت‌های سرمایه‌پذیر اینوستوران، مشابه شرکت‌های بورسی نیستند.

شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بورس عرضه می‌شود، سابقه‌ای طولانی از فعالیت اقتصادی موفق دارند و تحت حسابرسی‌های سختگیرانه هستند و تمام داده‌های مالی آن‌ها به صورت منظم منتشر می‌شود. با این حال، ارزش سهام آن‌ها به شدت در نوسان است و افراد بسیاری از سرمایه‌گذاری در آن‌ها ممکن است دچار زیان شوند.

شرکت‌های سرمایه‌پذیر اینوستوران، فاقد سوابق طولانی‌مدت هستند و از سوی دیگر، حسابرسی (با قواعد بورسی) در مورد آن‌ها صورت نمی‌گیرد. در نتیجه، ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها بسیار بالاتر از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی است.

از سوی دیگر، شما به تمام اطلاعات شرکت نوپایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، دسترسی ندارید. به همین دلیل به موقع از تغییرات نامطلوبی که اتفاق می‌افتد، مطلع نخواهید شد. بدین ترتیب، ارزش‌گذاری دارایی‌های شرکت مورد نظر در لحظه امکان‌پذیر نیست و اینوستوران نیز در این زمینه مسئولیتی نمی‌پذیرد.

 

5. سرمایه‌گذاران اینوستوران، کنترلی روی سرمایه‌پذیران ندارند.

فرآیند تأمین مالی جمعی حول یک «طرح یا پروژه» انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران در بدو امر، هیچ سهامی از شرکت سرمایه‌پذیر دریافت نمی‌کنند (که بتوانند با تکیه بر آن، در فرآیندهای مدیریتی سرمایه‌پذیر مشارکت کنند.) به عبارت دیگر، این شرکت‌ها هیچ مسئولیتی فراتر از انجام آنچه در طرح اولیه آمده است، در قبال سرمایه‌گذاران ندارند. اینوستوران نیز ابزارهای محدودی برای مداخله در اختیار دارد و نمی‌تواند شرکت‌ها را مجبور به انجام دادن یا ندادن کاری کند.

در نتیجه، در صورتی که شرکت سرمایه‌پذیر از مسیر اجرای طرح تخطی کند، سرمایه‌گذاران و اینوستوران، اختیارات قانونی کافی برای اعمال نفوذ روی شرکت سرمایه‌پذیر ندارند. حتی در صورتی که در پایان طرح، شرکت سرمایه‌پذیر اقدام به تسویه‌ی سرمایه در قالب سهام کند، سهام حداقلی خواهد بود و سهام کنترلی (اکثریت) در اختیار بنیانگذاران شرکت سرمایه‌پذیر می‌ماند.

 

6. ممکن است سود نهایی طرح بسیار پایینتر از مقدار پیش‌بینی‌شده باشد.

شرایط پرریسک کسب‌وکارهای نوپا و همچنین نوسانات اقتصادی نظیر تورم و تغییرات نرخ ارز، می‌تواند باعث کاهش چشمگیر سود حاصل از طرح شود. در نتیجه، شرکت‌های سرمایه‌پذیر در نهایت موظف به تسویه‌ی سود به میزان پیش‌بینی‌شده در آغاز طرح نیستند. در نهایت، ممکن است سود محقق‌شده از سرمایه‌گذاری شما بسیار کمتر از سود پیش‌بینی‌شده یا سود بانکی معادل در آن دوره باشد.

 

7. ممکن است طرح در زمان مقرر به اتمام نرسد.

در نظر داشته باشید که هرچند در ابتدای امر، یک بازه‌ی مشخص برای اجرای طرح مشخص می‌شود. اما به هر دلیلی ممکن است که شرکت سرمایه‌پذیر نتواند در زمان مقرر طرح را به اتمام رسانده و اصل و سود سرمایه را تسویه کند. در نتیجه به هیچ عنوان تاریخ اعلامی برای تسویه‌ی سرمایه‌گذاری را قطعی فرض نکنید.

همچنین در صورتی که طرح در نهایت با شکست مواجه شود، فرآیند تسویه و نقدشدن سرمایه (با محاسبه زیان) بسیار زمان‌بر بوده و ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد.

 

 8. متنوع سرمایه‌گذاری کنید.

هرچند از نظر سکوی اینوستوران، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپای نوآور بسیار انتخاب خوبی است و نقش ارزنده‌ای در توسعه‌ی اقتصادی کشور دارد، اما به دلیل ریسک بسیار بالا، به هیچ وجه نباید تنها محل سرمایه‌گذاری شما باشد. شما باید سرمایه‌ی خود را در یک سبد متنوع سرمایه‌گذاری کنید و بیشترین بخش از این سبد را به سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک‌تر اختصاص بدهید.

Sign In