+9821 88864752

پرسش‌های متداول سرمایه‌گذاران

فرصت های سرمایه‌گذاری در سامانه تامین مالی جمعی اینوستوران

پرسش‌های متداول سرمایه‌گذاران

- چه اشخاصی می‌توانند در طرح‌های منتشرشده روی سکوی اینوستوران سرمایه‌گذاری کنند؟

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد بورسی (احراز هویت‌شده در سجام) باشند، می‌توانند در طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند و هیچ محدودیتی به جز فرآیند «اعتبارسنجی» در این زمینه وجود ندارد. با توجه به ریسک سرمایه‌گذاری در تأمین مالی جمعی، اشخاص حقیقی برای سرمایه‌گذاری در این سکو باید حداقل 18 سال داشته باشند.

 

- اعتبارسنجی سرمایه‌گذار به چه معناست؟

فرآیند اعتبارسنجی شامل دو قدم اصلی است: «احراز هویت» و «احراز صلاحیت».

کاربران در هنگام ثبت نام، پس از واردکردن اطلاعات هویتی، احراز هویت می‌شوند. سپس برای فعال‌سازی حساب کاربری سرمایه‌گذاری، کاربران باید یک آزمون صلاحیت‌سنجی را پشت سر بگذارند. محتوای این آزمون، در ارتباط با سرمایه‌گذاری و ریسک‌های آن است. پس از تکمیل احراز هویت و تکمیل آزمون، کاربران می‌توانند از حساب کاربری خود برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

اگر از طرف اشخاص حقوقی حساب کاربری ایجاد کرده‌اید، پس از تکمیل اطلاعات حساب کاربری خود، منتظر تایید و تماس مدیر پلتفرم باشید.

 

- چطور طرح مناسب را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم؟

اینوستوران پس از شناسایی و ارزیابی طرح‌های سرمایه‌پذیر، طرح‌های ارزیابی‌شده را به همراه تمام اطلاعات مورد نیاز روی وبسایت سکو قرار می‌دهد. شما می‌توانید با توجه به حوزه‌ی فعالیت، برنامه اجرایی و همچنین سود پیش‌بینی‌شده‌ی طرح، نسبت به سرمایه‌گذاری در آن طرح تصمیم‌گیری کنید. اینوستوران مطابق قانون نمی‌تواند شما را به سرمایه‌گذاری روی یک طرح خاص تشویق کند. سرمایه‌گذاران باید با تکیه بر تشخیص و تحلیل خود نسبت به انتخاب طرح مورد نظر خود اقدام کنند.

 

- آیا سقفی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها وجود دارد؟

هر طرح تا میزان مشخصی می‌تواند سرمایه جذب کند که در مشخصات طرح آمده است. بدیهی است که به محض تکمیل طرح، دیگر جذب سرمایه انجام نخواهد شد. همچنین اشخاص حقیقی تنها می‌توانند تا 5 درصد از مبلغ هر طرح را سرمایه‌گذاری کنند. برای اشخاص حقوقی سقفی به جز سقف سرمایه‌ی طرح وجود ندارد.

 

- اگر سرمایه مورد نیاز برای یک طرح به صورت کامل جمع‌آوری نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

بعضی از طرح‌ها برای موفقیت باید تمام سرمایه‌ی درخواستی خود را جذب کنند و برخی دیگر از طرح‌ها، می‌توانند به صورت شناور، با رسیدن به کسر مشخصی از سرمایه‌ی درخواستی، موفق قلمداد شوند. به هر صورت، اگر طرحی تا پایان فرصت سرمایه‌گذاری موفق به جذب حداقل سرمایه‌ی مورد نیاز خود نشود، سرمایه‌ی جمع‌آوری‌شده تا 20 روز کاری پس از پایان مهلت سرمایه‌گذاری (بدون کسر یا افزایش مبلغ) به آن‌ها عودت داده خواهد شد.

 

- چه کسی بازپرداخت اصل سرمایه و سود را تضمین می‌کند؟

با سرمایه‌گذاری در طرح‌های تأمین مالی اینوستوران، شما «بیانیه‌ی هشدار ریسک» را می‌پذیرید. طبق این بیانیه، ممکن است در پایان طرح، سود پیش‌بینی‌شده‌ی طرح محقق نشود و حتی اصل سرمایه نیز از بین برود. در نتیجه، در هیچ طرحی، بازپرداخت سود و اصل سرمایه تضمین نمی‌شود مگر آنکه خلاف آن قید شود. برای مثال، ممکن است در برخی طرح‌ها، بازپرداخت اصل سرمایه یا سود طرح توسط بیمه‌ها یا صندوق‌ها تضمین شود.

هرچند اینوستوران در تلاش است تا با شناسایی بهترین طرح‌ها و ارزیابی موشکافانه‌ی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، خطرات سرمایه‌گذاری را به حداقل برساند، اما هیچ مسئولیتی در قبال بازپرداخت اصل و سود سرمایه‌گذاری توسط اینوستوران تقبل نمی‌شود.

 

- بازپرداخت سرمایه و سود در چه قالبی صورت می‌گیرد؟

در حال حاضر، پس از تکمیل طرح، اصل سرمایه و سود محاسبه‌شده مستقیما به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. اما این امکان وجود دارد که سرمایه‌پذیر، گزینه‌ی تسویه در قالب اعطای سهام را نیز برای طرح خود فعال کند. در نظر داشته باشید که این امر کاملا به اختیار سرمایه‌پذیر صورت می‌گیرد. اینوستوران و سرمایه‌گذاران هیچ اختیاری برای اجبار سرمایه‌پذیران به تسویه در قالب سهام ندارند.

 

 

 

 

Sign In